X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Web Hosting Nedir ?

AnasayfaYazılarWeb Hosting Nedir ?

Web Hosting Nedir?

 

Web hosting, internet sitesi kurmak isteyenlerin ihtiyaç duyduğu en temel hizmetlerden biridir. İnternette kullanıcıların ve ziyaretçilerin girdiği tüm siteler bu ihtiyacı karşılayan özel bilgisayarlarda barındırılır.

İnternet sitelerinin barındırıldığı bu bilgisayarlar için en önemli özelliklerden birisi kesintisiz hizmet vermesidir. Eğer hata verirlerse ziyaretçiler sunucu hatası ile karşılaşırlar. Kaliteli bir web hosting şirketi sürdürülebilirliği önem verir. Bunun dışında teknik hataları çok hızlı şekilde çözerek müşterilerinin sitelerinin ve hizmetlerinin aksamamasını sağlar. Yeni başlayan biri için teknik destek veren bir firma daha iyi olur.

Web sitesi sahiplerine hosting sağlayacılar bu hizmeti belirli bir hizmet dahilinde sunarlar. Web siteleri için bir çeşit depo kiralama işidir. Siteniz ve verileri için bir alan kiralarsınız. Ayrıca, yedekleme hizmeti de alırsınız. Tüm bunlarla yanında hosting sağlayacılar anlaşılan süre dahilinde web sitesini sorunsuz şekilde çevimiçi tutmaya çalışırlar.

Web Hosting Reseller

Bir çok firma yerel pazarlara açılmak için reseller paketleri kullanır. Bayilik sistemi ile çok benzerdir. Bu sistemde firmalar aracı olacak kişiye ya da firmaya toplu alım halinde indirimli fiyattan satarlar. Aracı kişi ya da firma da ufak bir kar koyarak satış yapar. Sonuç olarak, pazarlama ve tanıtım giderleri azalır. Öte yandan kar eden kişi sayısı da artar. Reseller programları küçük işletmeler için de iyi bir gelir yöntemidir.

Web Hosting Fiyatları

Alacağınız hizmetin fiyatı sitenizin trafiği ile doğru orantılıdır. Mesela binlerce insanın girdiği bir sitelniz varsa hostin masrafı çok yüksek olacaktır. Ama az trafik alan bir siteniz varsa hosting gideri çok daha düşüktür.  Yeni siteler paylaşılan hosting tercih ederek maliyeti çok düşük tutabilirler. Tabi bu seçeneğin ufak da olsa riskleri vardır. Çünkü sunucudaki bir sitedeki hata ya da virüs sizin sitenizi de etkileyebilir.

Hosting paketi almayı düşünüyorsanız ufak bir paketle başlayıp daha sonra yükselebilirsiniz. Tabi bu seçeneğin olup olmadığını satın almadan önce firmanıza sormak akıllıca olacaktır. Çoğu sitenin trafik alması için belirli bir süre gereklidir. Eğer reklamlara ciddi bütçe ayırarak büyük trafik almayı düşünmüyorsanız başlangıç paketleri daha uygun olur.

Web Hosting Taşıma

Firnalar kampanya yapmıyorsa web hosting hizmetini ücretsiz olarak nadiren sunurlar. Ancak bazı blog siteleri sizin yazılarınızı reklam gösterme karşılığı saklayabilirler. Bu durumda hostin satın almayabilirsiniz. Tabi bu hobi amaçlı site kuranlara uygun bir seçenektir. İşinizi büyütmek istediğinizde muhtemelen sitenizi taşımanız gerekir.

Hosting firmanızdan memnun değilsenizi kolaylıkla taşıyabilirsiniz. İşin olumlu yanı pek çok firmanın bu taşıma işini ücretsiz yapmasıdır. Bununla birlikte teknik konularda da çoğu zaman yardımcı olurlar.

 


Powered by WISECP
Top