X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe) Worldwide (English)Worldwide (English)
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar

Sunucu Nedir ?

AnasayfaYazılarSunucu Nedir ?

 

Sunucu diğer bilgisayarlara bilgi sağlayan ve veri barındıran özel bilgisayarlardır. Bir sunucu diğer bilgisayarlara, özel ağlara ve internete bağlanabilir. Web siteleri de sunucularda barındırılmaktadır.

Sunucular diğer bilgisayarlardan daha güçlü makinelerdir.Daha fazla ram ve disk alanı gibi özellikleri vardır. Ek olarak daha güvenliklidirler. Yedekleme özellikleri de vardır. Dolayısıyla iş teknolojilerinde önemli yer tutarlar. Ayrıca web siteleri içinde sunucular büyük önem taşırlar. Pek çok çeşidi olmakla birlikte web, posta ve dosya sunucuları başlıcalarıdır.

Sunucu Ne İşe Yarar?

Sunucu ağ üzerinden bilgi alma ve gönderme işlemi yapar. Bu internet gibi herkese açık bir ağda olabileceği gibi özel bir iş ağı da olabilir. İnternete bağlanan bir kişi sunucuya da bağlanır. Çünkü girdiği web sitesi bir sunucu da barındırılmaktadır.

Web adresini girdiğinizde tarayıcının sunucuya bağlanarak sitenin bilgilerini ister. Sunucu da siteyi görüntülemek için gerekli bilgileri gönderir. Böylece istediğiniz siteye erişmiş olursunuz. Tabi sunucuların hızı fark ettiği için sitenin görünlenme hızı da değişkenlik gösterir. Eğer sunucu da bir hata varsa siteye bağlanamazsınız ve sunucu hatası yazısıyla karşılaşırsınz. Mail gönderimi ve depolaması da benzer şekilde olur.

Kullanımlarının çok sayıda avantajı vardır. Dosyaları bu şekilde kaydettiğinizde izni olan diğer insanlarında ulaşabilmesini sağlarsınız. Dolayısıyla projeler üzerinde ekip üyeleri birlikte çalışabilirler. Ek olarak çok fazla veriyi depolayabilmeniz için size geniş alan sunarlar.

Sunucu Güvenliği

İş, websitesi ya da kişisel bilgilerin korunması için bu makinelerin güvenliği çok önemlidir. İlk kurulumdan itibaren sürekli bakım da yapılmalıdır. Uygulamalarda güncelliğe dikkat edilmelidir.

Güvenlik konusunda fiziksel güvenlik ve yazılım güvenliği olmak üzere iki önemli başlık vardır. Bu bilgisayarlar data merkezlerinde veya sunucu odalarında muhafaza edilirler. Dolayısıyla bu merkezlerin güvenliği için üst düzey önlemler alınması gerekir.

Yazılım konusunda ise virüsten korunma programları kullanmak gerekmektedir. Bu müşteriler için önemli bir konudur. Çünkü bazı durumlarda birden fazla web sitesi aynı makinede barındırılmaktadır. Bunun sonucunda tüm sitelerin kesintiye uğrama olasılığı vardır. Otomatik yedekleme ve sorunsuz çalışmasının kontrolü bu yüzden yetkiler tarafından sürekli yapılmalıdır. Zaman zaman kurtarmalar konrtol edilmelidir.


Powered by WISECP
Top